niedziela, 10 stycznia 2016

81. Ireneusz Dudek

Witam wszystkich. Dziś przedstawię autograf polskiego wokalisty Ireneusza Dudka. 
Ireneusz Dudek (ps. artystyczny Shakin' Dudi; ur. 7 maja 1951 w Katowicach) – polski kompozytor, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAVOd najmłodszych lat zajmował się muzyką, najpierw rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a następnie (samodzielnie) na harmonijce ustnej. Działalność artystyczną rozpoczął w amatorskiej wówczas grupie SBB na przełomie lat 60. i 70. W tym okresie epizodem w karierze muzyka była współpraca z zespołem Twarze (Twarze Dzielnicy Południowej). W 1972 r. przez krótki czas współpracował z krakowskimzespołem bluesowym Hall.
W 1973 roku znalazł się w grupie En Face Jerzego Grunwalda, a także stworzył swój pierwszy zespół Apokalipsa wraz z Maciejem Radziejewskim, Krystianem Wilczkiem i Markiem Surzynem. W późniejszym okresie do zespołu dołączyli Jan Borysewicz, Andrzej Dybul oraz Rafał Rękosiewicz. W 1974 roku Dudek współpracował z koncertowym wcieleniem grupy Breakout. W 1977 roku rozwiązał Apokalipsę i wraz z Janem Janowskim utworzył bluesowy duet Irjan, który koncertował z dużymi zmianami personalnymi do roku 1980 (m.in. na imprezach bluesowych w BiałymstokuPoznaniu i Sopocie, a w latach 1979–1980 także w zachodnioniemieckich lokalach oraz w ośrodkach polonijnych Kanady i USA). Potem prowadził kolejne własne zespoły – Dudek Blues Band oraz Blues Session Ireneusza Dudka.
W 1981 roku zorganizował w Katowicach festiwal Rawa Blues Festiwal, który jest uważany za największy i najważniejszy festiwal bluesowy w Polsce.
W latach 1984–1987 i ponownie od 1999 występował jako rockandrollowy piosenkarz pod pseudonimem Shakin' Dudi, tworząc pastiszowe piosenki do tekstów Dariusza Duszy. W tym repertuarze zaistniał dla szerszej publiczności. Kontynuacją tego stylu muzyki była grupa The Dudi’s powstała w roku 1986.
Równolegle Dudek zajmował się bluesem, m.in. grając w formacjach Big Blues Band, Big Band Boogie oraz Trio Dudek–Błędowski–Gembalski, a także współpracując z grupą Kwadrat.
W roku 1988 wyemigrował do Holandii, zamieszkał w Amsterdamie. W 1989 roku uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu, a odniesione obrażenia nie pozwoliły mu przez wiele miesięcy na kontynuowanie kariery. Jego powrót nastąpił podczas Rawy Blues w 1990 roku z zespołem Big Band Boogie. Do Polski na stałe wrócił w 1993 roku[5]. Wraz z Irek Dudek Symphonic Blues koncertował w Europie Zachodniej, nagrał też program dla niemieckiej telewizji WDR.
Fascynacja Dudka neo swingiem przyniosła 3 płyty, wydane pod szyldem Shakin Dudi, z muzyką łączącą rock’n’rolla i swinga. W 2004 roku Shakin Dudi w sześcioosobowym składzie nagrał program telewizyjny Shakin Dudi – śpiewak przebojów. Od tego momentu zespół wznawił aktywną działalność koncertową. W 2008 roku, w nowym składzie (ze starego pozostał tylko Dusza) Shakin Dudi wydał albumZłota płyta – ciąg dalszy. W październiku tego roku ukazał się Ziuta Blues, biografia Dudka autorstwa Marcina Babko. Jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Bluesowej.
Jest żonaty. Ma córkę Agatę, druga córka Dorota, zmarła w 2001 w wieku 7 lat.
 Posiadam również podpis pana Dudka z dedykacją "dla Gosi", który przeznaczam na wymianę. Oto i on:
Oryginał - tak
Adres - -
Dedykacja - nie
Czas oczekiwania - -


1 komentarz: