piątek, 15 września 2017

128. Jacek Cygan

Witam, cześć i czołem! Dziś przedstawiam wam autograf Jacka Cygana. Zdobyłem go osobiście na zeszłorocznych Targach Książki w Katowicach. Udało mi się zrobić zdjęcie z Panem Jackiem (na którym swoją Pan Jacek zrobił dosyć śmieszną pozę ;) ). Oto i on:  



A tu zdjęcie z Panem Jackiem:



Garść informacji:

"Jacek Antoni Cygan (ur. 6 lipca 1950 w Sosnowcu) – polski autor tekstów piosenek, poetascenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, członek kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa, a także osobowość telewizyjna. Kawaler Orderu Uśmiechu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Od 2014 honorowy obywatel Sosnowca. 
W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 15 i liceum im. Emilii Plater. Od 1968 mieszka w Warszawie, gdzie w 1973 ukończył studia na Wydziale Cybernetyki WAT. 
Pierwsze piosenki zaczął pisać już na studiach. W 1975 założył wraz z Jerzym Filarem grupę Nasza Basia Kochana, z którą zdobył w 1976 r. I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 1978 r. zdobył nagrodę Programu III Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę pt. Rozmowa. Od tego czasu współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów muzyki rozrywkowej. Współpracował m.in. z zespołem Crash oraz z kompozytorem Krzesimirem Dębskim. 
Napisał ponad 1000 tekstów piosenek, z czego wiele stało się znanymi przebojami. Pięć z nich zdobyło trofea na Krajowego Festiwalu Piosenki Polskie w Opolu. 
Jednym z jego największych przebojów artystycznych było napisanie tekstu piosenki do kompozycji „To nie ja!” skomponowanej przez Stanisława Syrewicza dla Edyty Górniak. Utwór reprezentował Polskę podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku i zajął ostatecznie drugie miejsce, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii udziału kraju w widowisku oraz zdobywając tytuł „największego osiągnięcia polskiej piosenki za granicą”. 
W latach 80. silnie zaangażowany w rozwój polskiej muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską, zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazdek, m.in. Magdę Fronczewską i Krzysia Antkowiaka. Współautor albumu Dyskoteka Pana Jacka. Program o tym tytule z piosenkami Cygana był emitowany w telewizji przez 10 lat. 
Współcześnie duży rozgłos i popularność przyniosła mu praca jurora w programie telewizyjnym Idol (2002-2005). 
Jest autorem słów do Santo Subito – Cantobiografii Jana Pawła II. Muzykę do słów napisał Piotr Rubik. Koncert emitowała telewizja Polsat 12 i 13 kwietnia 2009. 
W kwietniu 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 
W maju 2013 został odznaczony Orderem Uśmiechu, który odebrał w swoim rodzinnym mieście w Szkole Podstawowej nr 15, której niegdyś sam był uczniem. 
W listopadzie 2014 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sosnowca. 
Piosenki z jego tekstami usłyszeć można w wykonaniu m.in.: Krzysztofa AntkowiakaHanny Banaszak, zespołu Wanda i BandaEwy BemHaliny BenedykMichała BogdanowiczaMoniki BorysJana BorysewiczaTadeusza BrosiaVioli Brzezińskiej, Jarka Bułki, zespołu Deef, zespołu Dwa Plus JedenHaliny FrąckowiakMagdy Fronczewskiej, Kasi Fronczewskiej, Piotra FronczewskiegoMichała GaszaEdyty GeppertEdyty GórniakJacka GranieckiegoMoniki GruszczyńskiejKaroliny Gruszki (w dzieciństwie), Majki JeżowskiejAnny JurksztowiczKayahKOMBIKombiiSeweryna Krajewskiegoduetu Krzysiek i Rysiek, Joanny KurowskiejEwy Kuklińskiej, zespołu Lady PankToma LoganaAnny Józefiny LubienieckiejGrażyny ŁobaszewskiejAnny MamczurGrzegorza MarkowskiegoMarty MoszczyńskiejZofii NowakowskiejPapa DanceJerzego PołomskiegoKrystyny ProńkoMaryli RodowiczRoberta RozmusaRyszarda RynkowskiegoPiotra SchultzaAndrzeja SikorowskiegoKrzysztofa KrawczykaWojciecha SkowrońskiegoStanisława SojkiZdzisławy SośnickiejPawła StasiakaAni StawierajMieczysława SzcześniakaHanny ŚleszyńskiejGrzegorza TurnauaUrszuliStanisława WenglorzaGrzegorza WilkaZbigniewa WodeckiegoJacka WójcickiegoBeaty WyrąbkiewiczŁukasza Zagrobelnego, Mariny Zacharowej, Andrzeja Zauchy, Kasi ZdulskiejNataszy UrbańskiejBorysa SzycaNaszej Basi KochanejSylwii Grzeszczak i Jerzego Filara." - Wikipedia

Oryginał - tak
Adres - -
Dedykacja - tak
Czas oczekiwania - -

5 komentarzy: