środa, 2 października 2019

320. Krzysztof Baranowski

Witam, cześć i czołem! Dziś przedstawiam autografy zdobyte osobiście podczas spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach - autografy najbardziej znanego polskiego żeglarza i propagatora żeglarstwa wśród młodzieży - Krzysztofa Baranowskiego. Zdjęcia z autografami bez dedykacji przeznaczam na wymianę. Ponadto udało mi się zrobić z nim zdjęcie. Oto i one:




Zdjęcia z Panem Baranowskim:


Garść informacji:

"Krzysztof Tadeusz Baranowski (ur. 26 czerwca 1938 we Lwowie) – żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, nauczyciel, krótkofalowiec SP5ATV. Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (inżynier elektronik) i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarz). Członek Rady Programowej Polskiej Fundacji Morskiej. 
W latach 60. XX wieku był redaktorem w Trybunie Ludu, gdzie zajmował się popularyzacją nauki. Od 1969 roku należał do PZPR. W tych latach brał udział w wyprawie naukowo-żeglarskiej jachtu SY Śmiały wokół Ameryki Południowej (kpt. Bolesław Kowalski). Wielokrotnie występował w różnorakich programach TVP dla młodzieży (Ekran z bratkiemTeleranekLatający Holender), propagując żeglarstwo. Od roku 1977 był komentatorem TVP. 
17 czerwca 1972 w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR z Plymouth (Wielka Brytania) do Newport (Stany Zjednoczone) na jachcie „Polonez” zajął 12 miejsce, po czym odbył dalszą drogę dookoła świata (jako trzeci Polak, po Władysławie Wagnerze i Leonidzie Telidze). W ciągu 272 dni pokonał 35 424 mil morskich na trasie Newport – Kapsztad – Hobart (Tasmania) – Stanley (Falklandy) – Plymouth. Opłynął m.in. przylądki Dobrej NadzieiLeeuwin i Horn. Rejs zakończył się 24 czerwca 1973 roku. 
Po raz drugi odbył rejs dookoła świata, ale w przeciwnym kierunku, w okresie 2 października 1999 – 30 sierpnia 2000 na jachcie SY Lady B. Rozpoczął i zakończył rejs w portugalskim porcie Villamoura, przepłynął 24 tys. mil morskich trasą równikową, zawijając do 20 portów. Szlak podróży prowadził m.in. przez Wyspy KanaryjskieKaraibyKanał PanamskiTahitiAustralięSeszeleMorze Czerwone i Śródziemne. 
Pierwszy kapitan polskiego prototypowego żaglowca – barkentyny STS „Pogoria”. Prowadził „Pogorię” w regatach „TALL SHIPS' RACES 80” i w rejsie z naukowcami PAN na Antarktydę. W 1983 był pomysłodawcą, założycielem i prowadzącym Szkoły pod Żaglami na żaglowcu STS „Pogoria”, a w 1992 na żaglowcu STS „Fryderyk Chopin”, który zbudowała jego Fundacja – Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami. 
W 1981 na skutek błędnego odczytu wskazań radaru doprowadził do kolizji STS Pogoria z MS Generał Stanisław PopławskiIzba Morska w orzeczeniu obciążyła winą za spowodowanie kolizji kapitana „Pogorii” w 80%. 
Był redaktorem naczelnym czasopisma Jachting. Od 2008 członek rady programowej Polskiej Fundacji Morskiej. Od 2009 prowadzi Fundację „Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego” opartą o wolontariat młodzieży niosącej innym potrzebną pomoc." - Wikipedia

Oryginał - tak
Adres - -
Dedykacja - tak
Czas oczekiwania - - 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz