sobota, 18 lipca 2015

62. "Carrantuohill"

Na koniec niespodzianka o której mówiłem - jest to bowiem autograf zespołu Carrantuohill (a także Macieja Balcara), który zdobyła dla mnie mama na koncercie. 
Oto on:

Carrantuohill - założony w 1987 roku polski zespół grający muzykę celtycką. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy najwyższego szczytu w Irlandii.
W swojej twórczości posługują się takimi istrumentami jak skrzypceuilleann pipes (odmiana dud), buzukicytrabodhranfletytin whistles,akordeonmandolinagitara basowagitara akustyczna itp.
Do dziś zespół zagrał ponad 2500 koncertów, zarówno w kraju, jak i za granicą. W swojej historii gościł m.in. w CzechachIrlandiiFrancji,NiemczechUSA (na zaproszenie Czesława Miłosza), Rosji. Wystąpił również trzykrotnie (1997, 1999 i 2004) na jednym z największych festiwali muzyki irlandzkiej Cork Folk Festival.
Carrantuohill jest związane z Przystankiem Woodstock od samego początku jego istnienia, a od roku 2002 jest współorganizatorem jego Folkowej Sceny, obecnie jest gospodarzem tej sceny W 1998 roku jego występ został wyróżniony przyznaniem przez Jurka Owsiaka nagrody Złotego Bączka.
W 2002 roku zespół Carantuohill wydał płytę Inis, na której do tradycyjnych irlandzkich jigów i reeli polskie teksty śpiewali Anna ChwiedukKuba BadachFiolkaAnna Maria Jopek,Robert KasprzyckiPaweł KukizAnita Lipnicka, oraz Stanisław Sojka.
Wraz z grupą taneczną Reelandia stworzyli widowisko muzyczno-taneczne "Touch of Ireland".
Wraz z zespołem tanecznym SALAKE stworzyli widowisko muzyczno-taneczne "Fairy Dance" - baśń o Kopciuszku opowiedzianą muzyką i tańcem.
Seamus Heaney, poeta irlandzki, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1995), mając okazję usłyszeć ich muzykę, powiedział: "...nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej"
W 2006 album Inis został Albumem Roku otrzymując nagrodę FRYDERYK.
12 stycznia 2011 roku płyta Inis uzyskała status złotej.
18 marca 2012 roku płyta SESSION natural irish & jazz uzyskała status platynowej
W roku 2012 zespół wydał płytę 25 wydaną z okazji dwudziestopięciolecia działalności. W dwupłytowym wydawnictwie oprócz płyty studyjnej, na której gościnnie wystąpili m.in.:Maciej Balcar i Eleanor McEvoy znalazł się także krążek zawierający nagranie jubileuszowego koncertu, który odbył się 18 marca 2012 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na żywo w radiowej Trójce.
W skład zespołu wchodzą:
  • Adam Drewniok - gitara basowa
  • Zbigniew Seyda - buzuki, cytra, mandolina, gitara akustyczna
  • Marek Sochacki - instrumenty perkusyjne i klawiszowe
  • Dariusz Sojka - akordeon, uilleann pipes, flety, tin whistles, bodhrán
  • Maciej Paszek - skrzypce
  • Bogdan Wita - gitara akustyczna
Oryginał - tak
Adres - -
Dedykacja - tak
Czas oczekiwania - -

2 komentarze: