Garść informacji:
"Maria Alicja Czubaszek-Karolak z domu Bacz (ur. 9 sierpnia 1939 w Warszawie, zm. 12 maja 2016 tamże) – polska pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych.
Urodziła się i mieszkała w Warszawie, była córką pochodzących ze Lwowa Stanisława Bacza i Urszuli z domu Łahoda. Jej matka była bibliotekarką, ojciec pracował w Banku Gospodarstwa Krajowego. Uczęszczała do Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, jednak maturę zdała w żeńskim Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. Przeniosła się tam, na pół roku przed końcem szkoły, po drobnym incydencie z kolegą z klasy i groźbie niedostania się na studia. Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, lecz żadnego z tych kierunków nie skończyła. Mimo to przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i przygotowywała wywiady między innymi dla „Przekroju” i „Vivy”.
Autorka licznych tekstów piosenek, które stały się przebojami. Pierwszy tekst piosenki Kochać można byle jak – napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 a zaśpiewał ją Andrzej Dąbrowski. Oprócz utworów pisanych w duecie z mężem, pisała też do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Henryka Majewskiego, Jacka Malinowskiego, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak np. Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Renata Kretówna, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy, Vox.
25 maja 2013 podczas Sobotniej Wielkiej Majówki, w gdańskim Teatrze Leśnym odbył się koncert Czubaszki, czyli Maria Czubaszek i jej piosenki z piosenkami napisanymi do tekstów Marii Czubaszek. Utwory zaśpiewali Anna Serafińska, Magda Ptaszyńska oraz Janusz Szrom, a wokalistom akompaniowali muzycy z Bogdan Hołownia Trio (Hołownia, Pańta, Konrad).
Zajmowała się też twórczością dla telewizji. Okazjonalnie pisała teksty do cyklicznego humorystycznego programu telewizyjnego z lat 70. tych Bajka dla dorosłych. Napisała dialogi do takich filmów jak Filip z konopi i Murmurando, a do serialu Lot 001 – scenariusz. W późniejszych latach współtworzyła też scenariusze do seriali Psie serce, Na Wspólnej oraz Brzydula. W latach 2005–2010 była członkiem redakcji programu „HBO na stojaka” nadawanego w telewizji HBO. 19 maja 2009 oraz 27 kwietnia 2011 była gościem programu Kuby Wojewódzkiego. Od 2010 występowała w improwizowanym serialu Spadkobiercy, jako babcia Maggie Mekintosz Owens. Od września 2008 prowadziła program internetowy Magia magla – przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl. Dla Wirtualnej Polski pisała Blog niecodzienny, w którym komentowała bieżące wydarzenia w formie dialogów z „córką swojej sąsiadki”.
Była stałą komentatorką „Szkła kontaktowego” nadawanego w TVN24, była związana z Telewizją Polską, gdzie była współprowadzącą cykl „Czubaszek na śniadanie” wraz z Alicją Resich-Modlińską.
W 2013 użyczyła swojego głosu w dubbingu filmu Rysiek Lwie Serce jako babcia.
Artur Józef Andrus (ur. 27 grudnia 1971 w Lesku) – polski dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer. W latach 1994–2017 dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, od 2005 stały gość Szkła kontaktowego w TVN24, Mistrz Mowy Polskiej (2010).
Urodził się 27 grudnia 1971 w Lesku w ówczesnym województwie rzeszowskim jako syn Józefa i Stefanii. Wychowywał się w Solinie. Uczęszczał do szkół podstawowych w okolicznym Zabrodziu, Bóbrce, zaś ten poziom edukacji ukończył w Sanoku po przeprowadzce do tego miasta. Zamieszkiwał w dzielnicy Błonie. Był harcerzem Hufca ZHP w Sanoku, zastępcą redaktora naczelnego pisma „Harcerz Sanocki Mały. Harcerskie Pismo Młodych” i redaktorem naczelnym kwartalnika „Harcerz Sanocki”. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku (w okresie nauki prowadził w szkole radiowęzeł i akademie szkolne), w którym zdał egzamin dojrzałości w 1990. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1994–2017 współpracował z Polskim Radiem Program III. Współredaktor programów „Powtórka z rozrywki” oraz „Akademia rozrywki”. Gospodarz kabaretowych spotkań w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, łódzkiej „Przechowalni” i krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”, konferansjer, promotor wielu młodych kabaretów i zjawisk okołokabaretowych. Na jego cześć nazwano postać posterunkowego w sztuce „Trąbka dla gubernatora” kabaretu Potem.
W 2003 razem z Andrzejem Poniedzielskim pisał dialogi i występował w drugoplanowej roli portiera w odc. 1–11 serialu Sprawa na dziś. Od 2005 roku jest stałym gościem programu publicystyczno-satyrycznego Szkło kontaktowe, nadawanego na antenie TVN24. W 2007 roku w TV Puls prowadził teleturniej „Tylko Ty”.
Autor książki-zbioru piosenek i wierszy pt. „Popisuchy”, wydanej przez łódzkie wydawnictwo „Piątek Trzynastego” w grudniu 2004 roku. Natomiast w 2008 roku tygodnik „Polityka” wydał „Kolekcję polskich kabaretów”, złożoną z 15 płyt DVD z nagraniami polskich kabaretów wybranych i opatrzonych komentarzem Artura Andrusa.
Wcielał się w postać Dziadka w serialu kabaretowym TVP2 Rodzina Trendych oraz w postać Jonathana Owensa w serialu kabaretowym Spadkobiercy transmitowanym również w telewizji.
Został członkiem warszawskiego Koła Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej.
W 2013 roku podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu poprowadził wraz z Katarzyną Kwiatkowską koncert Super Premiery.
Od 2015 jest gospodarzem cyklu Z Andrusem po Galicji, emitowanego na różnych antenach TVP- TVP 3, TVP Rozrywka,TVP Historia, TVP Polonia i programy regionalne w tym TVP Rzeszów.
W październiku 2017 nie otrzymał zgody zarządu Polskiego Radia na współpracę ze "Szkłem kontaktowym" TVN24 i zrezygnował z pracy w radiowej Trójce."
Oryginał - tak
Adres - -
Dedykacja - nie
Czas oczekiwania - -
Czas oczekiwania - -