poniedziałek, 14 maja 2018

221 - 22. Artur Andrus i Ś.P. Maria Czubaszek

Witam, cześć i czołem! Dziś przedstawiam wam autografy znanych wszystkim Artura Andrusa i zmarłej już Marii Czubaszek. Grafy zastały złożone na zakładce do książki, którą zdobyłem poprzez zakup. Oto i one:


Garść informacji:

"Maria Alicja Czubaszek-Karolak z domu Bacz (ur. 9 sierpnia 1939 w Warszawie, zm. 12 maja 2016 tamże) – polska pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych. 
Urodziła się i mieszkała w Warszawie, była córką pochodzących ze Lwowa Stanisława Bacza i Urszuli z domu Łahoda. Jej matka była bibliotekarką, ojciec pracował w Banku Gospodarstwa Krajowego. Uczęszczała do Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, jednak maturę zdała w żeńskim Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. Przeniosła się tam, na pół roku przed końcem szkoły, po drobnym incydencie z kolegą z klasy i groźbie niedostania się na studia. Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, lecz żadnego z tych kierunków nie skończyła. Mimo to przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i przygotowywała wywiady między innymi dla „Przekroju” i „Vivy”. 
Autorka licznych tekstów piosenek, które stały się przebojami. Pierwszy tekst piosenki Kochać można byle jak – napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 a zaśpiewał ją Andrzej Dąbrowski. Oprócz utworów pisanych w duecie z mężem, pisała też do muzyki m.in. Andrzeja DąbrowskiegoJanusza KomanaHenryka Majewskiego, Jacka Malinowskiego, Jerzego MilianaZbigniewa NamysłowskiegoRyszarda PoznakowskiegoJana Ptaszyna Wróblewskiego. 
Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak np. AlibabkiEwa BemKatarzyna CerekwickaAndrzej DąbrowskiRenata KretównaEwa KuklińskaGrażyna ŁobaszewskaGrzegorz MarkowskiKrystyna ProńkoRyszard RynkowskiTrubadurzyVox. 
25 maja 2013 podczas Sobotniej Wielkiej Majówki, w gdańskim Teatrze Leśnym odbył się koncert Czubaszki, czyli Maria Czubaszek i jej piosenki z piosenkami napisanymi do tekstów Marii Czubaszek. Utwory zaśpiewali Anna SerafińskaMagda Ptaszyńska oraz Janusz Szrom, a wokalistom akompaniowali muzycy z Bogdan Hołownia Trio (HołowniaPańta, Konrad). 
Zajmowała się też twórczością dla telewizji. Okazjonalnie pisała teksty do cyklicznego humorystycznego programu telewizyjnego z lat 70. tych Bajka dla dorosłych. Napisała dialogi do takich filmów jak Filip z konopi i Murmurando, a do serialu Lot 001 – scenariusz. W późniejszych latach współtworzyła też scenariusze do seriali Psie serceNa Wspólnej oraz Brzydula. W latach 2005–2010 była członkiem redakcji programu „HBO na stojaka” nadawanego w telewizji HBO. 19 maja 2009 oraz 27 kwietnia 2011 była gościem programu Kuby Wojewódzkiego. Od 2010 występowała w improwizowanym serialu Spadkobiercy, jako babcia Maggie Mekintosz Owens. Od września 2008 prowadziła program internetowy Magia magla – przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl. Dla Wirtualnej Polski pisała Blog niecodzienny, w którym komentowała bieżące wydarzenia w formie dialogów z „córką swojej sąsiadki”. 
Była stałą komentatorką „Szkła kontaktowego” nadawanego w TVN24, była związana z Telewizją Polską, gdzie była współprowadzącą cykl „Czubaszek na śniadanie” wraz z Alicją Resich-Modlińską. 
W 2013 użyczyła swojego głosu w dubbingu filmu Rysiek Lwie Serce jako babcia. 
Artur Józef Andrus (ur. 27 grudnia 1971 w Lesku) – polski dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer. W latach 1994–2017 dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, od 2005 stały gość Szkła kontaktowego w TVN24Mistrz Mowy Polskiej (2010). 
Urodził się 27 grudnia 1971 w Lesku w ówczesnym województwie rzeszowskim jako syn Józefa i Stefanii. Wychowywał się w Solinie. Uczęszczał do szkół podstawowych w okolicznym Zabrodziu, Bóbrce, zaś ten poziom edukacji ukończył w Sanoku po przeprowadzce do tego miasta. Zamieszkiwał w dzielnicy Błonie. Był harcerzem Hufca ZHP w Sanoku, zastępcą redaktora naczelnego pisma „Harcerz Sanocki Mały. Harcerskie Pismo Młodych” i redaktorem naczelnym kwartalnika „Harcerz Sanocki”. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku (w okresie nauki prowadził w szkole radiowęzeł i akademie szkolne), w którym zdał egzamin dojrzałości w 1990. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. 
W latach 1994–2017 współpracował z Polskim Radiem Program III. Współredaktor programów „Powtórka z rozrywki” oraz „Akademia rozrywki”. Gospodarz kabaretowych spotkań w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, łódzkiej „Przechowalni” i krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”, konferansjer, promotor wielu młodych kabaretów i zjawisk okołokabaretowych. Na jego cześć nazwano postać posterunkowego w sztuce „Trąbka dla gubernatora” kabaretu Potem. 
W 2003 razem z Andrzejem Poniedzielskim pisał dialogi i występował w drugoplanowej roli portiera w odc. 1–11 serialu Sprawa na dziś. Od 2005 roku jest stałym gościem programu publicystyczno-satyrycznego Szkło kontaktowe, nadawanego na antenie TVN24. W 2007 roku w TV Puls prowadził teleturniej „Tylko Ty”. 
Autor książki-zbioru piosenek i wierszy pt. „Popisuchy”, wydanej przez łódzkie wydawnictwo „Piątek Trzynastego” w grudniu 2004 roku. Natomiast w 2008 roku tygodnik „Polityka” wydał „Kolekcję polskich kabaretów”, złożoną z 15 płyt DVD z nagraniami polskich kabaretów wybranych i opatrzonych komentarzem Artura Andrusa. 
Wcielał się w postać Dziadka w serialu kabaretowym TVP2 Rodzina Trendych oraz w postać Jonathana Owensa w serialu kabaretowym Spadkobiercy transmitowanym również w telewizji. 
Został członkiem warszawskiego Koła Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej. 
W 2013 roku podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu poprowadził wraz z Katarzyną Kwiatkowską koncert Super Premiery. 
Od 2015 jest gospodarzem cyklu Z Andrusem po Galicji, emitowanego na różnych antenach TVP- TVP 3, TVP Rozrywka,TVP Historia, TVP Polonia i programy regionalne w tym TVP Rzeszów. 
W październiku 2017 nie otrzymał zgody zarządu Polskiego Radia na współpracę ze "Szkłem kontaktowym" TVN24 i zrezygnował z pracy w radiowej Trójce."

Oryginał - tak
Adres - -
Dedykacja - nie
Czas oczekiwania - -  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz