Garść informacji
"Krystyna Anna Zachwatowicz-Wajda (ur. 16 maja 1930 w Warszawie) – polska aktorka, reżyser, scenograf teatralny i filmowy. Profesor sztuk plastycznych (2005).
Absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie (wówczas Państwowe Liceum Artystyczne). Absolwentka w 1952 roku Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i w 1958 roku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.
Scenograf związana przede wszystkim z Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wieloletnia artystka Piwnicy pod Baranami.
Wdowa po Andrzeju Wajdzie, córka prof. Jana Zachwatowicza i Marii Chodźko-Zachwatowicz oraz wnuczka prof. Witolda Chodźki.
Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Została członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010 oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku[4]. Także została członkiem Komitetu Honorowego Społecznych Obchodów 70 rocznicy akcji „Wisła”.
Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach, zm. 9 października 2016 w Warszawie) – polski reżyser filmowy i teatralny, w młodości aktywny jako malarz. W latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.
Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: Człowiek z marmuru i jego kontynuacja Człowiek z żelaza, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do ostatnich dokonań artysty należą: martyrologiczny film Katyń oraz eksperymentalny Tatarak. Reżyser zainicjował również powstanie istniejącego w latach 1972–1983 Zespołu Filmowego X, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej utworzonej w 2001 roku oraz autorskiego studia filmowego. Jego działalność teatralna obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich (Z biegiem lat, z biegiem dni...) oraz za granicą.
Twórczość Andrzeja Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu, była próbą rozrachunku z mitami polskiej świadomości narodowej. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) za całokształt twórczości. " - Wikipedia
Oryginał - tak
Adres - -
Dedykacja - nie
Czas oczekiwania - -
Czas oczekiwania - -