piątek, 19 stycznia 2018

169 - 70. Agnieszka Gola - Rakowska i Rafał Sonik

Witam, cześć i czołem! Jak w poprzednim poście, tak też dziś przedstawiam wam autografy zdobyte na zeszłorocznych targach książki w Krakowie - autografy pisarki, reporterki, reżyserki i scenarzystki Agnieszki Goli - Rakowskiej oraz znanego rajdowca Rafała Sonika. Zdjęcia z autografami Pana Sonika bez dedykacji przeznaczam na wymianę, a ponadto udało mi się zrobić z nim (niestety z Panią Agnieszką już nie) zdjęcie. Oto i one:

Zdjęcie z Panem Rafałem:

Garść informacji:

"Agnieszka Gola - Rakowska - dziennikarka, reżyserka, scenarzystka. Absolwentka Wydziału Filologicznego o specjalizacji komunikacja społeczna i edytorstwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swoją przygodę z dziennikarstwem zaczynała
w TVP Katowice w programie informacyjnym. Autorka kilkudziesięciu reportaży o tematyce społecznej oraz interwencyjnej. Razem z zespołem „Magazynu Ekspresu Reporterów” zdobyła trzy Telekamery oraz Złotą Telekamerę w kategorii Publicystyka. Współpracowała przy tworzeniu filmu dokumentalnego „Stan umysłu” realizowanego dla Telewizji Polskiej. Wyreżyserowała filmy pt. „Życie to nie kabaret”, „Andrzej Gołota – legenda polskiego boksu” oraz „110%”. Praca nad filmem „110%” to jej największe reżyserskie wyzwanie, a zarazem debiut na dużym ekranie.
Rafał Krzysztof Sonik (ur. 3 czerwca 1966 w Krakowie) – polski przedsiębiorca i kierowca rajdowy, startujący na wszędołazach (quadach) w rajdach terenowych, zwycięzca rajdu Dakar, sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM, pięciokrotny mistrz Polski w rajdach enduro (w klasie 2K – quady z napędem na tylną oś). W 2008 w ramach przygotowań do samodzielnego startu w Rajdzie Dakaru miał przejechać trasę rajdu w zespole prasowym Orlen Teamu, jednakże rajd został odwołany. W 2009 zadebiutował jako pierwszy Polak w kategorii quadów w rajdzie Dakar, zajmując w klasyfikacji generalnej 3. miejsce – wówczas najwyższe w historii startów Polaków w Dakarze. W 2010 pomimo różnych przeszkód ("chrzczone" paliwo, przejazd odcinka specjalnego na uszkodzonej oponie) ukończył zawody na 5. pozycji. W tym samym roku po raz pierwszy zdecydował się na start w cyklu Pucharu Świata, w którym w przedostatniej rundzie zmagań zapewnił sobie końcowe zwycięstwo, wygrywając rajdy Tunezji i Brazylii oraz plasując się w czołówce zawodów w Abu Zabi, Egipcie, a także na Sardynii.
W kolejnym roku startów na pierwszym etapie rajdu Dakar Rafał Sonik miał wypadek, w wyniku którego złamał rękę, co spowodowało konieczność przerwania kariery na okres roku.
W 2012 ponownie wziął udział w rajdzie Dakar, kończąc go na 4. miejscu, które przyznano mu dopiero po dwóch latach w wyniku decyzji trybunału w Lozannie, który zdyskwalifikował kilku innych zawodników za nieprzepisowe silniki.
Na początku 2013 Rafał Sonik powtórzył swoje osiągnięcie z debiutu, zajmując ponownie 3. miejsce w rajdzie Dakar. Był wówczas kapitanem Poland National Team – reprezentacji Polski w rajdach terenowych, której kapitanem wybrano właśnie Sonika.
Rajd Dakar 2014 był określany jako najtrudniejszy od czasu przeniesienia zawodów do Ameryki Południowej. Rafał Sonik zajął w nim 2. miejsce, ustępując Chilijczykowi Ignacio Casale. W tym samym sezonie po raz pierwszy w karierze wygrał Abu Dhabi Desert Challenge oraz Rajd Faraonów i tym samym stał się pierwszym quadowcem, który choć raz wygrał w każdym z rajdów cyklu Pucharu Świata.
W styczniu 2015 Rafał Sonik wygrał 36. edycję Rajdu Dakar.
Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.
We wrześniu 2015, na jedną rundę przed zakończeniem sezonu, Rafał Sonik wywalczył swój czwarty Puchar Świata. Sukces ten powtórzył rok później, dokładając do tego osiągnięcia także Puchar Świata Weteranów. Tym samym liczba jego triumfów w zawodach organizowanych przez FIM wzrosła do sześciu.
Od lat 80. równolegle z karierą sportową prowadzi działalność gospodarczą. Jest współwłaścicielem spółki Gemini Holding działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych." -